خبرنامه

خود را در برابر کرونا ارزیابی کنید!

در اخبار اسفند 12, 1398

آیا من مبتلا هستم؟ آیا باید به بیمارستان مراجعه کنم؟

شیوع عفونت‌های ویروس جدید در بین مردم همیشه مورد توجه سازمان‌ها، نهادهای بهداشت عمومی داخلی و بین‌المللی است. خطر ابتلا به ویروس و شیوع آن به ویژگی‌های ویروس بستگی دارد، از جمله میزان و درصد انتشار آن بین افراد، شدت بیماری ناشی از آن و اقدامات پیش‌گیرانه و درمانی پزشکی یا سایر اقدامات موجود برای کنترل تأثیر ویروس (به عنوان مثال ، واکسن یا داروهای درمانی) در آمار مبتلایان مورد توجه می‌باشد.

علائم شایع عفونت شامل علائم تنفسی ، تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است که در موارد شدیدتر، عفونت ثانویه مبتلایان به این ویروس می‌تواند باعث ذات الریه ، سندرم حاد شدید تنفسی ، نارسایی کلیه و حتی در مواردی منجر به مرگ شود.

توصیه های استاندارد برای جلوگیری از شیوع عفونت شامل شستن منظم دست ، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه ، پختن گوشت و تخم مرغ بطور کامل می‌باشد. همچنین از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه دارد، خودداری کنید.

ویروس کرونا؛ عامل بیماری COVID-19، در حال حاضر درحال گسترش در کشور‌های مختلف می‌باشد و توجه به این نکته مهم است که شرایط جهانی نشان می‌دهد که احتمالاً این ویروس باعث ایجاد بیماری همه‌گیر خواهد شد. این یک وضعیت به سرعت در حال تحول است و ارزیابی ریسک در پایش اولیه و براساس الگوریتم‌های بروز شده جهانی می‌تواند کمک کننده باشد.

در وضعیت همه‌گیری کرونا یکی از مشکلات اصلی، مراجعه بی‌مورد به مراکز درمانی است. چرا که هم باعث آلودگی جدید شده و هم امکان خدمت‌رسانی به افراد نیازمند را پایین می‌آورد. در عین حال ممکن است علایمی پیدا کنیم که به ابتلای کرونا شک داشته باشیم. در این صورت راهکار چیست؟

برای این منظور برنامه‌ای بصورت آنلاین توسط سازمان نظام پزشکی کشور تهیه گردیده‌است که تلاش می‌کند با مطرح کردن چند پرسش پزشکی به یک تصمیم بالینی برسیم: آیا هم اکنون نیاز یه مراجعه به پزشک و مراکز درمانی دارم یا نه؟

⚠️ توجه: الگوریتم‌های این برنامه توسط اساتید دانشگاهی و تحت نظارت سازمان نظام پزشکی کشور تهیه شده، اما نباید نتایج آن را به صورت ۱۰۰ درصد قابل اتکا بدانید. با مراجعه به این سایت و تکمیل پرسشنامه، سلامت خود را در برابر ویروس کرونا ارزیابی نمائید.

 نتیجه ارزیابی نیز چند لحظه پس از پایان پاسخگویی شما نمایان می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *