تلاش برای دستیابی به واکسن کووید-19

تلاش برای دستیابی به واکسن کووید-19

در اخبار, بیماری کووید19, مطالب و مقالات علمی شهریور 5, 1399

جهان در میانه چالش همه گیری بیماری CoVID-19 است. سازمان بهداشت جهانی با همکاری سایر مراکزبهداشتی جهان از یک سو در حال همکاری در ردیابی و بررسی این بیماری، ارایه مشاوره در مورد مداخلات حیاتی و توزیع لوازم پزشکی حیاتی به نیازمندان هستند، از سوی دیگر در حال تلاش برای یافتن واکسن علیه این بیماری نیز هستند.

واکسن‌ها هر ساله جان میلیون ها انسان را نجات می‌دهند. واکسن ها با آماده سازی سیستم دفاع طبیعی بدن (سیستم ایمنی بدن) برای شناسایی و مقابله با انواع ویروس‌ها و باکتری‌های بیماریزا مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بدن پس از واکسیناسیون در معرض آن عوامل بیماریزا قرار گیرد، بلافاصله آماده مقابله با عامل میکروبی یا ویروسی بوده و از بروز بیماری جلوگیری می‌کند.

ایمن‌سازی بدن از تریق واکسیناسیون در حال حاضر از مرگ سالانه 2-3 میلیون نفر در اثر بیماری‌هایی همچون دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، آنفلوانزا و سرخک جلوگیری می‌کند. اکنون واکسن‌هایی برای جلوگیری از بیش از 20 بیماری تهدید کننده زندگی انسان‌ها وجود دارد و درخصوص واکسن کووید-19 نیز کار با سرعتی بی سابقه ادامه دارد تا این بیماری را به نیز با تزیق واکسن مناسب قابل پیشگیری نمایند.

در حال حاضر بیش از 169 نمونه واکسن CoVID-19 در دست تولید است که 26 مورد از آنها در مرحله آزمایش انسانی است. WHO در حال همکاری با دانشمندان، سرمایگذاران مالی و دیگر سازمانهای بهداشتی در جهان است تا از طریق شتابدهنده ACT (the Access to CoVID-19 Tools) به روند تهیه واکسن سرعت سرعت ببخشد. زمانی که واکسنی ایمن و موثر یافت می‌شود، COVAX (به رهبری WHO ، GAVI و CEPI) دسترسی و توزیع عادلانه این واکسن‌ها را برای استفاده مردم جهان در همه کشورها با اولویت بندی افراد در معرض خطر، تسهیل می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *