•  02122264144
 •  info[@]payvandlab.com
 • تهران - خيابان شريعتی – خيابان وحيد دستگردی (ظفر)- نرسيده به خيابان نفت پلاك 174

این آزمایش مبتنی بر غنی سازی سلول های توموری در گردش خون (CTC:circulating tumour cells) با شناسایی آنتی ژن های سطحی سلول های توموری خون محیطی بیماران مبتلا به سرطان های پستان، کولورکتال و پروستات و متعاقبا آنالیز  بیان ژن های مربوط به سرطان در سلول های توموری جدا شده می باشد.

  

 

ویژگی: 90%

حساسیت:

90% برای 5 CTC در 5 میلی لیتر خون محیطی

70% برای 5 CTC در 2 میلی لیتر خون محیطی

 


مهم ترین مزایا:

 • کمک به پیش بینی و پیش آگهی بهتر: انتشار سلول های توموری در جریان خون قبل از عمل جراحی دلالت بر ریسک بالای متاستاز دارد. این امر ضرورت شیمی درمانی بعد از عمل جراحی را تعیین می کند.

 • نظارت بر بهبود درمان: چنانچه سلول های تومور در طول درمان از بین روند، می توان میزان تاثیر درمان تومور را تعیین نمود. در صورتی که سلول های سرطانی به عللی مانند مقاومت به دارو و یا متاستاز های مداوم، مجددا پس از درمان ظاهر شوند، استراتژی های درمانی جایگزین مورد نیاز  خواهد بود.

 • تشخیص زودهنگام عود تومور: ارزیابی CTC ، قادر به تشخیص عود بیماری چند ماه زودتر از هر روش بالینی دیگری می باشد. بین میزان موفقیت درمان سرطان و طبقه بندی صحیح بیماران ارتیاط محکمی وجود دارد.

 

Multiplex RT-PCR  and Fragment Analysis

نمونه مورد نیاز:

 • حداقل 2 میلی لیتر از خون کامل در لوله های مخصوص (لوله های ویژه جمع آوری نمونه آزمایشگاه پیوند) جمع آوری گردد.

 • نمونه باید بلافاصله بعد از جمع آوری در دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 • نمونه ی جمع آوری شده می یایست در اسرع وقت (حداکثر 24 ساعت) آنالیز شود.

 • نمونه خون نباید همولیز شده باشد.

نکات مهم:

 • نمونه ی خون باید قبل از استفاده از هر گونه دارو و موادی که کاربرد درمانی دارند، جمع آوری شود.

 • ارزیابی CTC در سرطان پستان نباید زودتر از حداقل  5 روز از آخرین درمان استفاده شود.

 

 

مدت زمان تحویل جواب (TAT):  

 

5 تا 7  روز کاری  


مطالعه بیشتر

سلول های توموری گردشی (CTC) سلول های سرطانی هستند که از تومور جدا شده و در سطوح بسیار پایینی در جریان خون یافت می شوند. ارزش شناسایی و شمارش CTC ها در درمان های شخصی سازی شده سرطان در حال رشد است، به طوری که امروزه اطلاعات پژوهشی بیشتری سودمندی آن را تائید می کنند. واکنش زنجیره پلیمراز چندگانه با رونویسی معکوس و آنالیز قطعات (Multiplex RT-PCR and fragment analysis) تکنیک تشخیصی دقیق و مناسبی برای تعیین پیش آگهی بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک پستان، کولورکتال و پروستات می باشد. تشخیص CTC ها قبل از شروع درمان در بیماران مبتلا به سرطان هایی از قبیل سرطان پستان متاستاتیک به طور بسیار چشمگیری قادر به پیش بینی بقای بدون پیشرفت (PFS*) و بقای کلی (OS*) می باشد و به طبقه بندی مناسب بیمار و طراحی درمان های مناسب کمک می کند.مطالعات نشان داده اند بیماران با مقادیر کمتری CTC  از پیش آگهی بهتری نسبت به بیماران دارای مقادیر بالاتری از CTC برخوردار  می باشند. 2

 


*Progression free survival

*Overall survival

 

 شکل 1. برآورد کاپلان-مایر از احتمال بقای کلی در بیماران CRPC* با  CTC مطلوب (<5) و نامطلوب (≥5) قبل از شروع درمان در 7.5 میلی لیتر خون.2

 

 


 *Castration-Resistant Prostate Cancer (CRPC)

 

 

 

شکل 2. کاهش  CTC تا میزان کمتر از 5 بعد از شروع درمان، میزان بقای کلی (OS)  بیشتری را پیش بینی می کند،در حالی که افزایش تعداد CTC تا میزان 5 و بالاتر پیش بینی کننده بقای کلی کوتاه تری در بیماران سرطان پروستات متاستاتیک می باشد. 2

 

اطلاعات حاصل از این تست در تعامل با سایر تست های تشخیصی و ارزیابی های کلینیکی مانند تصویربرداری و انجام آزمایش های روتین خون برای رسیدن به یک بینش کامل از پیش آگهی بیماری قابل استفاده می باشد و به متخصصین انکولوژیست این امکان را می دهند تا با  تلفیق نتایج این آزمایش با سایر ارزیابی های تشخیصی و بالینی تجسم جامع و دقیقی از پیش بینی وضعیت بیماران خود داشته باشند. با توجه به نرخ در حال پیشرفت این سرطانها لزوم تشخیص صحیح و به موقع برای کمک به درمان کارآمد و موثر اجتناب ناپذیر است.

 

منابع:


 

 1. Cristofanilli M, Hayes D, Budd G, Ellis M, Stopeck A, Reuben J et al. Circulating Tumor Cells: A Novel Prognostic Factor for Newly Diagnosed Metastatic Breast Cancer. Journal of Clinical Oncology. 2005;23(7):1420-1430.
 2. de Bono J, Scher H, Montgomery R, Parker C, Miller M, Tissing H et al. Circulating Tumor Cells Predict Survival Benefit from Treatment in Metastatic Castration-Resistant Prostate Cancer. Clinical Cancer Research. 2008;14(19):6302-6309.

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.