•  02122264144
 •  info[@]payvandlab.com
 • تهران - خيابان شريعتی – خيابان وحيد دستگردی (ظفر)- نرسيده به خيابان نفت پلاك 174

اطلاعاتی درمورد هپاتیت­های ویروسی شایع

 

ویروس چیست؟

     ویروس قطعه ای از اسیدنوکلئیک می­باشد که درون یک پوشش پروتئینی محصور شده است. ویروس­ها از باکتری­ها بسیار کوچکتر اند و تنها با میکروسکوپ الکترونی قابل رویت می­باشند. ویروس با استفاده از امکانات یاخته های میزبان تکثیر می­شود و فعالیت اصلی یاخته­ های میزبان را مختل می­کند. ویروس­ها، بسیاری از جانوران و گیاهان را مبتلا می­کنند اما فقط برخی از آن­ها توانایی بیماری زایی در انسان­ را دارند.

کبد بزرگترین عضو بدن است که کانون بسیاری از رویدادهای ضروری فیزولوژیک از قبیل تعادل قند خون(گلوکز)، تولید پروتئین پلاسما، چربی، لیپوپروتئین، تولید اسیدهای صفراوی و ترشح آن، ذخیره سازی ویتامین­های (E، K، D، A، B12) و نیز محل متابولیسم، سم زدایی و دفع بسیاری از مواد ساخته شده در بدن یا مواد وارد شده به آن است.

هپاتیت چیست؟

   هپاتیت بیماری التهاب و بزرگ شدن کبد است. یکی از اصلی­ترین دلایل هپاتیت حاد، آلوده شدن فرد بایکی از ویروس­های مربوطه از جمله هپاتیتA ، هپاتیتB، و هپاتیتC است.

راههای تشخیص بیماری چیست؟

 • تست آنتی بادی از نوع M علیه ویروس هپاتیتA، معمولاً 2 الی 3 هفته بعداز اولین آلودگی به ویروس بوجود می­آید و تا 2 تا 6 ماه بعد از آن در بدن باقی می­ماند.
 • آنتی بادی ضد بخش مرکزی ویروس هپاتیتB ، که از نوع آنتی بادی M بوده و در خون ظاهر می­شود.این آنتی بادی به عنوان اولین آنتی ­بادی است که در پاسخ به ویروس هپاتیت B ساخته می­شود و زمانی که شناسایی می­شود نشان دهنده عفونت حاد یا عفونت اخیر با ویروس است.
 • آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B ،این پروتئین در سطح ویروس هپاتیت B وجود دارد و به عنوان اولین عامل شناسایی ویروس و همچنین در شناسایی عفونت مزمن مطرح می­شود.
 • آنتی بادی هپاتیـت C ، این آنتی بادی علیه ویروس هپاتیـت C ،  ساخته می­شود و نمی­تواند بین ویروس فعال یا عفونتــهای قبـلی  تمـایز  ایجاد کند. در صـورت مثبـت شدن آنتی ­بادی علـیه ویروس هپاتیـت C می­بایست به کمک یک تست تاییدی عفونت با این ویروس را تایید نمود.

سایر آزمایشاتی که در تشخیص هپاتیت مفیدند؟

تست های دیگری که ممکن است به عنوان بخشی از آزمایشهای مربوط به هپاتیت محسوب گردد، بستگی به امکانات و شرایط یک آزمایشگاه  داشته و شامل موارد زیر می­باشد:

آنتی بادی علیه آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B ، که حضور این آنتی بادی ممکن است برای شناسایی یک عفونت بهبود یافته و یا فردی که واکسن هپاتیت B دریافت کرده است، کمک کننده باشد.

تست­های دیگر از قبیل بیلی روبین،ALT و AST ممکن است جهت کمک به ارزیابی عملکرد کبد در افراد مشکوک به هپاتیت بسیار با ارزش باشند.

روشهای انتقال بیماری چیست؟

نوع A : مدفوعی – دهانی(راه­های گوارشی)

نوعB و C : تزریق خون و فراورده های خونی، انتقال از راه مادر به فرزند، خالکوبی، سوراخ کردن گوش ، مسواک مشترک، وسایل برنده آلوده آزمایشگاه ، بخش دیالیز و مطب های دندانپزشکی و ...

 

سرم، بزاق،مایع منی و ترشحات دستگاه تناسلی قادر به انتقال ویروس می­باشند.

 

راههای پیشگیری از بیماری چیست؟

  هپاتیتA :

 • رعایت بهداشت فردی و تامین بهداشت عمومی
 • اقداماتی نظیر حرارت دادن و جوشاندن وسایل بیمار به مدت 5 دقیقه در آب جوش

  هپاتیتB:

 • ارتقاء آگاهی­های بهداشتی مردم و مخصوصاً افراد در معرض خطر
 • واکسیناسیون گروه­های پرخطر: جامعه پزشکی و پیراپزشکی، بیماران دیالیزی، کارکنان بیمارستان و مراکز نگهداری بیماران، کودکان، سالمندان و دریافت کنندگان فراورده های خونی
 • تزریق آنتی بادی اختصاصی برای کسانی که طی 48 ساعت قبل، تماس پرخطر با فرد آلوده به ویروس داشته اند.

شرایط بیمار برای انجام آزمایش:

آزمایش روی نمونه خون انجام می­شود و نیاز به شرایط خاص از جمله ناشتایی ندارد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.