کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) یکی از مهم­ترین دستگاه­های آنالیز به روش کروماتوگرافی، که از آن می­توان در جداسازی، اندازه­‌گیری و شناسایی انواع مواد استفاده کرد کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) می­‌باشد. روش HPLC با بهره‌گیری از یک فاز متحرک مایع با فشار بالا، نمونه را در طول ستون شسته و جابجا می‌کند و ترکیبات یک مخلوط را جدا می‌کند. مزيت اصلي HPLC نسبت به GC اين است كه GC از دمـاهاي بالا استفاده مي‌كند كه اكثر مواد بـيـولوژيـكي مانند اسیدآمینه‌­ها را تخریب می­‌کند. تقـريبـاً 80 تـا 85 درصـد تـمـام تركيبات شيميائي را به غیر موادی که ذاتاً بصورت گازی هستند را مي‌توان با تكنيك‌هاي HPLC آناليز كرد. به علاوه عموماً در HPLC نـسـبت به GC نياز به آماده‌­سازي كمتري براي نمونه است. 

از این جمله موارد مزایای استفاده از HPLC می‌توان به حد تشخیص (LOD) بسیار پایین، حساسیت و انتخابگری (Selectivity) بالا و امکان بررسی نمونه در حضور مزاحم‌های شیمیایی اشاره کرد. کاربرد گسترده آن برای موادی تشخیص و اندازه‌گیری بسیاری از داروها، اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و … با روش HPLC از حساسیت، دقت و صحت بالائی برخوردار بوده  و به عنوان روش مرجع برای تشخیص و اندازه‌گیری آنها می‌باشد.

بخش HPLC آزمایشگاه تشخیص طبی و تخصصی پیوند مفتخر است با وجود نیروهای متخصص و سیستم‌های پیشرفته HPLC قادر به ارایه خدمت و  اندازه‌گیری بسیاری از داروها از قبیل فنوباربیتال، کاربامازپین، والپرات سدیم، لاموتریژین، گاباپنتین و… ، اسیدهای آمینه از قبیل فنیل آلانین، تیروزین و … با استفاده از نمونه پلاسما، ادرار و نیز اندازه‌گیری کاتکول آمین‌ها نظیر اپی‌نفرین، نوراپی‌نفرین، دوپامین و همچنین ارزیابی اسیدآمینه ادرار به روش TLC و تست‌های شیمیایی ازجمله PKU و RED هموسیستئین ادرار می‌باشد.‌

شاخص های مهم بخش تشخیص HPLC عبارتند از:

  • استقرار سیستم مدیریت کیفیت در قالب استانداردهای ملی و ایزو (10002 +ISO 9001)
  • نظارت مستمر بر کیفیت انجام آزمایش با توجه به کنترل کیفی داخلی و خارجی (در برخی موارد)
  • سرعت در انجام آزمایش‌ها به طوری که در موارد اورژانس زمان حاضر‌شدن نتیجه  آزمایش به کمتر از 24 ساعت می‌رسد.
  • تنوع قابل توجه در آزمایش‌ها
  • بهره مندی از کارکنان با حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط و دارای دانش و تجربه لازم
  • بکارگیری تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا

دستگاه‌ها و تجهیزات بخش