•  02122264144
  •  info[@]payvandlab.com
  • تهران - خيابان شريعتی – خيابان وحيد دستگردی (ظفر)- نرسيده به خيابان نفت پلاك 174

اطلاعاتی در مورد HIV/AIDS

 ایدز چیست؟

HIV یا ویروس نقص سیستم ایمنی انسان، اختصاص به انسان داشته و با آلوده کردن دسته ای از گلبولهای  سفیدخون که وظیفه دفاعی بدن را به عهده دارند، میتواند منجر به نقص در سیستم ایمنی بدن شود. علائم بالینی در ابتدا به صورت یک بیماری شبه آنفلونزا مشخص شده و پس از گذراندن این مرحله، بیماری وارد فاز بدون علامت میگردد. در ادامه بدن به علت کاهش بیش از اندازه قدرت دفاعی و تخریب گلبولهای سفید خون، دچار یک نقص ایمنی شدید میگردد که به این مرحله ایدز گفته می­شود.

 

مهمترین علائم بیماری

همانطور که قبلاً ذکرشد،در ابتدای آلودگی علامتی شبیه آنفلونزا در فرد مبتلا بروز می­کند و در اواخر بیماری و شروع مرحله ایدز علائم ذیل بروز می­کند:

در اواخر بیماری و شروع مرحله ایدز علائمی همانند بی اشتهائی، کاهش وزن، اسهال مزمن، برفک دهانی، انواع عفونتهای باکتریال و قارچی، بزرگ شدن غدد لنفاوی و ... در بیمار ظاهر می­شود.

 

راههای تشخیص بیماری چیست؟

  1. با استفاده از تستهای غربالگری سرولوژیک می­توان آنتی بادی،های ضدویروسی را در خون افراد مبتلا تشخیص داد. در صورت آلودگی با ویروس، تستهای غربالگری بعداز 3-1 ماه، و در بعضی از موارد بعد از 6 ماه مثبت میگردند. لازم بذکر است که با استفاده از تستهایی نظیر آنتی ژن P24 میتوان در زمان بین 2 تا 3 هفته بعداز آلودگی تشخیص بیماری را انجام داد.
  2. تستهای آزمایشگاهی تاییدیHIV

از آنجائی که در بعضی از موارد تستهای غربالگری با نتایج مثبت کاذب همراه می­باشند، لذا با مثبت شدن نتایج تست های غربالگری، استفاده از تستهای تاییدی حساس همانند وسترن بلات و PCR ضرورت پیدا می­کند.

انجام تست­های مولکولی PCR در زمانی که 1 الی 2 هفته آلودگی گذشته باشد، قابل انجام است.

شرایط بیمار برای انجام آزمایش:

آزمایش روی نمونه خون انجام می­شود و نیاز به شرایط خاص از جمله ناشتایی ندارد.

 

 

آنچه مارا در معرض خطر قرار میدهد رفتارهای پرخطر است، نه زندگی در کنار افراد مبتلا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.